Σκοπός του προγράμματος
Η συνειδητοποίηση της αξίας του φυσικού και πολιτιστικού περιβάλλοντος για έναν τόπο καθώς και η εθελοντική προσφορά με στόχο την αειφορία και τη συνεργασία σχολείων με τα σχολεία της Βόρειας Εύβοιας.
![](https://stirizoumevoreiaevia.gr/wp-content/uploads/2022/08/1657824616603-1470-19b0-afd5-24f93e0b42c50.jpg)
![](https://stirizoumevoreiaevia.gr/wp-content/uploads/2022/08/1657824606353-e26c-ad36-7c71-2981a076085b0.jpg)
Στόχοι του προγράμματος
Επιδιώκεται οι μαθητές/τριες:
- να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα προστασίας του φυσικού και του πολιτιστικού περιβάλλοντος,
- να ενημερωθούν για τις δυνατότητες του τόπου τους με τη συμβολή ειδικών και στη συνέχεια να τον προβάλουν και να τον αναδείξουν αξιοποιώντας τα ψηφιακά μέσα επικοινωνίας,
- να ανοίξουν διαύλους επικοινωνίας και συνεργασίας με τους/τις μαθητές/τριες των σχολικών μονάδων της Βόρειας Εύβοιας, ο τόπος των οποίων επλήγη από τις καταστροφικές πυρκαγιές, με την αξιοποίηση των Δικτύων ή άλλων επιλογών,
- να επισκεφτούν τη Βόρεια Εύβοια και να βιώσουν εμπειρίες μοναδικές,
- να συνειδητοποιήσουν την αξία του εθελοντισμού για την επίτευξη της αειφορίας,
- να μετουσιώσουν τα αρνητικά συναισθήματά τους από τις τραγικές συνέπειες των πυρκαγιών, σε δράσεις που: α) προωθούν την πολιτειότητα, την απόκτηση δημοκρατικής συνείδησης και β) ενισχύουν ευφάνταστες δημιουργίες που θα συγκινούν, θα προβληματίζουν και θα εμπνέουν.